Washington’ın Dedeağaç planı tartışma yarattı

ABD’nin Yunanistan’ın Dedeağaç kentinde Avrupa’ya yönelik askeri sevkıyat için kullandığı Dedeağaç Limanı’nı büyük savaş gemilerinin yanaşabileceği halde büyütme planları tartışma yarattı. ABD’nin Yunanistan’daki üsleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Haziran’da yaptığı açıklamada “Bu üsler kime karşı kuruluyor? Verdikleri karşılık şu, ‘Rusya’ya karşı.’ Bunu yemezler, kusura bakmasınlar” demiş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da “Dedeağaç’a yönelik, LNG deposu ve Avrupa’nın savunmasına ABD’nin takviyesi için lojistik merkez olarak kullanılacağına yönelik resmi beyanlar var” açıklamasını yapmıştı.

“ASKERİ DEĞİL SİYASİ”

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunan emekli Tuğgeneral Ali Er, “ABD’nin Dedeağaç’taki yığınağının, deniz harekâtı açısından Rusya’ya karşı bir manası yok. Zira buradan Karadeniz’e yapılacak askeri gemi geçişleri aslında Montrö Sözleşmesi’ne tabi. Münasebetiyle Karadeniz’e geçebilecek askeri gemilerin hududu esasen aşikâr. Tahminen buraya yanaşacak gemilerden kalkan hava gücü, ABD’nin Karadeniz ve Balkanlar üzerinde hava gücü kapasitesini artırabilir. Lakin ben bu üssün genişletilmesi haberlerinin askeri olmaktan çok siyasi bir mana barındırdığını düşünüyorum” dedi. Er, “Bu planların artık sızdırılması, bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘ŞİÖ’ye üye olabiliriz’ açıklamasının akabinde bu türlü bir haber çıkması, Türkiye’ye yönelik ruhsal ve siyasi gayeli bir bildiri olabilir. Ben bu haberi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin ŞİÖ üyeliğine yönelik verdiği bildiriler sonrası ABD’nin karşılığı olarak görüyorum” sözlerini kullandı. 

Türkiye ile Yunanistan ortasında mümkün bir askeri tansiyona ait de konuşan Er, “ABD kirli bir oyunun içine girdi. Türkiye ile Yunanistan’ı bir günlük de olsa bir sıcak çatışmanın içine sokmak için ABD’nin adım adım gittiğine yönelik göstergeler var. Bu türlü bir şey yaşanırsa iki ülke de en az 20 yıl belini doğrultamaz. Türkiye bu türlü bir çatışmanın üstesinden gelir lakin ziyan görür. Bu ziyan da Türkiye’nin önümüzdeki 20-30 yıl içinde bölgede hesap edilebilir risk ögesi olmaktan çıkması, ekonomik ve siyasi olarak ziyan görmesi olur. Ama Yunanistan’ın bu türlü bir askeri sürtüşmeden ziyanı çok daha büyük olur. Burada ABD, Yunanistan’ın zafiyetini en acımasız emperyalist bir gözle istismar ediyor, Yunanların bunu görmesi lazım” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir