Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Kültürel kodların farklı toplumlarda ve coğrafyalardaki bayan algısı üzerinde durulması gerektiren bir çeşitlilik gösteriyor. En kıymetli ögelerden biri de bu kültürel kod farkı olduğunu müşaade ediyoruz.

Batı medeniyetinin baskın karakteri en çok da bayana bakışta ve onun hayattaki rolü kabulüyle ortaya çıkmıştı. Ülkelerin pek birçoklarında nüfusu kırsaldan kentlere yayılması ve kitlelerin birebir kanaldan beslenerek hayatını şekillendirmesi bu dayatmayı benimsemektedir. Artık bu problem yalnızca bilim insanlarının, sivil toplum kuruluşlarının gündeminden çıkıp insanlığın topyekun ilgilendiği bir düzeye ulaşmıştır.

Gelişmiş ülkelerin dışarıya verdikleri imajın bilakis bayana yönelik şidde ve cinayette hala önemli sıkıntılar yaşadıklarını biliyoruz. Asla kabul edemeyiz. Kadınlarımızı güçlendirecek siyasetleri kararlılık sürdürüyoruz. Kadınların dışlandığı bir dünyada, insanlığın yarısından vazgeçilmiş demektir Esksiklikleri, aksaklıkları, yanlışları düzelterek bugüne kadar pek ihtilali bayanlarımızın hanesine nasıl yazdırmışsak bundan sonra da tıpkı biçimde devam edeceğiz. Bu çabayı sizlerle omuz omuza sonuna kadar sürdürmekte kararlıyız.

Kadınlarımızın hak ve özgürlüklerini geliştirme konusunda gerçekleştirdiğimiz devrimlerdir. Asıl büyük değişimi zihinlerde sağladığımıza inanıyorum. 

Kadına yönelik şiddetle en faal uğraş edeceğimizin kelamını daha hükümete gelmeden vermiştik. 2005 yılında hukuksal düzenlemeleri hayata geçirdik. Töre ve namus cinayetlerine verilen cürümlere cezaları olağanüstü ağırlaştırarak bu bahisleri gündemden çıkardık. Çalışan bayanların kurallarını güzelleştirerek, doğum-süt müsaadesi haklarını yaygınlaştırdık. Anneleri koruya, kollayan, maddi olarak onları destekleyen uygulamaları başlattık. Son yargı paketiyle eşe karşı işlenmiş cürümlere cezaları boşanmış eşe karşı da genişlettik. 4 farklı ulusal aksiyon programı hazırladık ve uyguladık.

Ülkemizin 81 vilayetine yaygınlaştırdığımız şiddet tedbire ve izleme merkezi vasıtasıyla bugüne kadar 1 milyon bireye hizmet verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir