Sel, fırtına, sağanak yağış! Meteoroloji uyardı: Çok tedbirli olun!

Deprem bölgesindeki kentler sel felaketiyle karşı karşıya kaldı. Başta Adıyaman ve Şanlıurfa olmak üzere kentleri su bastı, en az 5 kişi hayatını yitirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6 vilayet için turuncu, 1 vilayet için sarı kodlu alarm verdi. Meteoroloji sarsıntı bölgesinde yağışların hafta uzunluğu devam edeceğini vurguladı.
Adıyaman ve Şanlıurfa başta olmak üzere zelzelenin vurduğu kentler sele teslim oldu. Zelzelenin akabinde sel felaketi yaşayan depremzedelerin çadırlarını su bastı, araçlar yollarda sürüklendi, en az 5 kişi ömrünü yitirdi.

Deprem kentlerine ‘turuncu’ kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Şanlıurfa ve Mardin için turuncu kodlu ihtar yapıldı. Sivas için ise sarı kodlu uyarı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere Marmara, Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Antalya, Burdur, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum ve Ağrı etraflarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Güneydoğu’da toz taşınımı

Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesitlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Sarı ve turuncu kod nedir?

Sarı Kod: Hava durumu potansiyel tehlikelidir. Kestirim edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır manasına geliyor.

Turuncu Kod: Hava durumu tehlikelidir: İddia edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması olasıdır. Çok önlemli olmalı, şimdiki meteorolojik şartlar ve varsayımlar takip edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir