Memur ve emeklinin zam oranı netleşiyor! İşte olası tahminler

Milliyet.com.tr/ÖZEL Memur ve emeklilerin artırım oranı netleşmeye başladı. TÜİK’in ekim ayı enflasyon oranını açıklamasıyla yeni yılda geçerli olacak artırım oranlarıyla ilgili dört aylık sayılar muhakkak oldu. Kesin artırım oranı kasım ve aralık verileriyle netleşecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgilerine nazaran enflasyon ekim ayında yüzde 3,54 artarken, yıllık bazda artış yüzde 85,51’i buldu. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarını kapsayan dört aylık devirde enflasyon yüzde 10,84 olarak gerçekleşti.

Bu sayıya nazaran memur ve memur emeklileri yüzde 7’lik toplu mukavele artırımına ek olarak en az yüzde 3,84’lük enflasyon farkına hak kazandı. Yeni yılda memurlar yüzde 8 oranında toplu kontrat artırımı alacak. Dört aylık sayılara nazaran memurun ocak ayı artırımı enflasyon farkıyla birlikte toplam yüzde 11,84 olacak. Son iki aylık bilgiyle birlikte kesin artırım oranı netleşecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 ayda bir enflasyon oranında artırım alıyorlar. Emekliler için dört aylık bilgilere nazaran şimdiden yüzde 10,84’lük artırım imkanı oluştu. Kasım ve aralık datalarıyla birlikte emeklilerin kesin artırım oranı netleşecek.  Pekala memur ve emeklinin maaş artırımıyla ilgili kestirimler neler?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Muhammet Bayram şu tabirleri kullandı: “Merkez Bankası’nın son beklenti raporunda yüzde 60 olan enflasyon oranı yüzde 65’e yükseltildi. Lakin şimdiden TÜİK sene sonu enflasyon beklentisini yüzde 70 olarak zati açıkladı. 2 resmi data ortasında bile 5 puanlık fark var.

‘ENFLASYON BEKLENTİM YÜZDE 80 OLACAĞI YÖNÜNDE’

Bununla bir arada bağımsız derecelendirme reyting kuruluşlarının yapmış olduğu enflasyon beklentilerine nazaran sene sonu enflasyonun yüzde 75 civarında olması bekleniyor. Lakin benim beklentim şahsi olarak yüzde 80 olacağı tarafındadır.

2022 yılının birinci 6 aylık enflasyonu yüzde 42.35 olarak gerçekleşti. Bundan şunu anlamalıyız: Sene sonu enflasyon yüzde 75 çıkarsa ortadaki fark yüzde 33 olacaktır. Yani 2. altı ay için artırım yüzde 33 civarında olacaktır. Yani bu memur ve emekliye en düşük oran olarak yansıtılacaktır.

‘HİÇ ENFLASYON OLMASA DAHİ MEMURUN YÜZDE 8 ARTIRIMI CEPTE’

Memurlara yapılan artırım emeklilerden biraz daha farklıdır. Lakin nihayetinde enflasyon farkı kadar bir artış alıyorlar. Hiç enflasyon olmasa dahi yüzde 8’lik toplu iş mukavelesinden kaynaklı memur ve memur emeklilerin artırımı zati cebindedir. Bunun üzerine ortadaki fark kadar bir artırım alıyorlar. Yani 2. altı ayın yüzde 35 olarak gerçekleşeceğini düşünelim memur ve memur emeklilerinin yüzde 8+ yüzde 27 enflasyon farkı alacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve ilgili bakanların yapmış olduğu açıklamalarda memuru ve emekliyi enflasyona ezdirmeyeceklerini hatta enflasyon üzerinde bir artış olacağı her fırsatta dillendirildi.

‘MEMUR VE EMEKLİYE ARTIRIMIN YÜZDE 40 OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM’

Benim aslında yılın 2. altı ayı için yüzde 40’lık enflasyon iddiam buradan geliyor. Gerçekleşen enflasyon sene sonu prestijiyle yüzde 75 çıksa bile en az 5 puan daha artışla artırım oranı yüzde 40’a tamamlanacak. Memur ve emekliye seyyanen artırım ismi altında yahut toplumsal refah hissesi düzenlemesi ismi altında bir artış yapılarak 2. altı aylık artırımın yüzde 40 olacağını düşünmekteyim.

Ancak yılın ikinci altı ayı için enflasyon oranının yüzde 20 ile yüzde 40 ortasında gelmesi halinde memur ve emekliye artırım oranı şu formda olacaktır.

İŞTE EN DÜŞÜK MEMUR İÇİN MUHTEMEL ARTIRIM ORANLARI

Şu an halihazırda en düşük 9 bin 105 lira olan memur maaşı yılın ikinci altı aylık devrinde enflasyon yüzde 20 olarak gerçekleşirse 10 bin 926 lira, yüzde 25 olursa 11 bin 381 lira, yüzde 30 olursa 11 bin 836 lira, yüzde 35 olursa 12 bin 291 lira yüzde 40 olursa 12 bin 747 liraya kadar çıkacaktır.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİNİN ALABİLECEĞİ ARTIRIM ORANLARI

Aynı biçimde şu an halihazırda 6 bin 78 lira maaş alan memurlar için ise yüzde 20 artış yapılırsa maaşı 7 bin 293 lira, yüzde 25 olursa 7597 lira, yüzde 30 olursa 7 bin 907 lira, yüzde 35 olursa 8 bin 205 lira, yüzde 40 olursa 8 bin 509 lira düzeyine gelecektir.

ENFLASYON FARKINA NAZARAN SSK EMEKLİLERİNİN ALACAĞI ARTIRIM ORANLARI

En düşük maaş alan SSK emeklilerinin temmuz ayı prestijiyle 3 bin 500 lira aldığını düşünürsek yüzde 20 artış yapılması durumunda alacakları maaş 4 bin 200 lira, yüzde 25 artış olursa 4 bin 375 lira, yüzde 30 olursa 4 bin 550 lira, yüzde 35 olursa 4 bin 725 lira, yüzde 40 artış olursa 4 bin 900 lira düzeyine kadar çıkacaktır.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TABAN FİYAT SEVİYESİNE ÇIKACAK MI?

Bununla bir arada en düşük emekli maaşının 3 bin 500 TL’ye yükseltilmesiyle bir arada bir kısım artış sağlanmıştı. Lakin çeşitli sendikaların talepleri de en düşük emekli maaşının minimum fiyat seviyesinde olması tarafında. Bununla ilgili de bakanlıkların çalışma yapacağını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir