İsveç’te bir skandal başvuru daha! Vilnius zirvesi öncesi Kur-an-ı Kerim yakmak istedi

Kurban Bayramı’nın birinci gününde kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı provokatif harekete müsaade veren İsveç hükümeti bir hafta sonra yaptığı açıklama ile skandal hareketi kınamış ve “İsveç hükümeti, İsveç’teki şovlarda bireyler tarafından işlenen İslamofobik aksiyonların Müslümanlara karşı saldırgan olabileceğini büsbütün anlıyor. Hiçbir biçimde İsveç hükümetinin görüşlerini yansıtmayan bu hareketleri şiddetle kınıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

POLİS ŞİMDİ ONAYLAMADI

Türkiye ve dünyadan “İslamofobik” harekete reaksiyon yağarken, bugün İsveç medyası yeni bir skandalı duyurdu ve Helsingborg’da Lucas Ljungkvist isimli bir şahsın ‘kuran yakma’ aksiyonu için müracaatta bulunduğunu belirtti.

Provokatif hareket şimdi Helsingborg polisi tarafından onaylanmadı.

AMACI İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNİ ENGELLEMEK

İsveç televizyonu SVT, provokatörün hedefinin ‘İsveç’in NATO üyeliğini engellemek’ olduğunu belirtti.

Expressen gazetesinde yer alan haberde ise 29 yaşındaki provokatörün “Bu benim Erdoğan’ı görmek istememle ilgili” tabirleri yer aldı.

DİKKAT ÇEKEN ANKET: YÜZDE 53 KUR’AN YAKILMASININ YASAKLANMASINI İSTİYOR

SVT öteki bir haberinde ise Kur’an yakma aksiyonları ile ilgili yapılan ankete yer verdi ve İsveç halkının yüzde 53’ünün Kur’an ve İncil üzere kutsal kitapların toplum içinde yakılmasının yasaklanması gerektiğine inandığını belirtti.

Kurban Bayramı’nın birinci günü yapılan berbat hareketin dünya çapında reaksiyon çektiğini ve mevzunun BM’de gündeme geldiğini belirten SVT, ankette bayanların kutsal kitap yakılmasına erkeklerden daha fazla karşı çıktığını vurguladı.

EN BÜYÜK KAYBEDEN İSVEÇ

Dagens Nyheter gazetesinde yer alan bir tahlilde ise Kur’an yakma hareketlerinde en büyük kaybedeninin İsveç olduğu vurgulandı.

Analizde İsveç’teki İslami Şii Toplulukları Başkanı Haider İbrahim’in ‘İfade özgürlüğü hepimiz için değerli. Fakat İslam aleminin en kıymetli bayramlarından birinde bir caminin önünde kutsal kitap yakmak nasıl bir tabir özgürlüğü olabilir? Bu hareketlerde en çok ziyan gören Müslümanlar değil,İsveç’in dünyadaki itibarıdır’ sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir