İşten çıkarmaların başladığı hazır giyim sektöründe istihdam kaybı yüzde 15’e varabilir

İşten çıkarmaların başladığı hazır giysi kesiminde istihdam kaybının yüzde 10-15 düzeyini görebileceği belirtildi. İşten çıkarmalar, TÜİK bilgilerine de yansıdı.

Ekonomi gazetesinden Yener Karadeniz‘in haberine göre, emek ağır kesimlerin başında gelen hazır giysi ve dokumada işten çıkarmalar hızlandı. Bu yıl ağustos-ekim ortasında iki kesimde toplam istihdam kaybı 15 bini aştı. Dal temsilcileri, daralan talebe bağlı olarak istihdam kaybının yüzde 10-15’e ulaşabileceği ihtarında bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayı fiyatlı çalışan istatistiklerine nazaran bu yılın ağustos ayından ekim ayına kadar geçen müddette dokuma kesiminde 9 bin 217, hazır giyside ise 6 bin 290 kişinin işine son verildi. Böylelikle 3 aylık mühlet içinde iki dalın toplam istihdamı 1 milyon 229 bine geriledi. 

“Yüzde 20-30’a varan daralmalar göreceğiz”

Türkiye Giysi Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya, şunları söyledi:

“Aralıkta istihdam kayıpları artarak devam edecek. Zira müşterilerden gelen sinyaller hem ihracat hem de iç piyasa manasında çok parlak değil. Yüzde 20-30’a varan daralmaları göreceğiz. Hareketlerimizi de buna gör ayarlıyoruz. Çünkü personellik, başka maliyetler ve kurdaki baskı nedeniyle fiyat tutturamıyoruz. Bu da iş ve müşteri kaçırmamıza yol açıyor. Daralma bu sefer 9 ay bir yıl üzere sürecek. Tedbirimizi ona nazaran almak, çevik ve kuvvetli olmak durumundayız. 2023, sıkışan ve rekabetin daha fazla olduğu bir periyot olacak. Esasen krediye, sermayeye erişim de eskisi kadar kolay değil. Yatırım iştahı olmadığı üzere mevcut yatırımları da koruyamıyoruz. Hazır giysi kesimi istihdamında yüzde 10-15 kaybımız olabilir”

Merkez Bankası kasım ayı bilgilerine nazaran kesimde kapasite kullanım oranı bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 13,9 geriledi ve yüzde 70,4 düzeyinde gerçekleşti. Kasım ayı PMI datalarına nazaran dokumacılık dalı takip edilen 10 dal içinde hem üretim hem de yeni siparişlerin en besbelli yavaşlama gösterdiği dal oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir