Iğdır’da yayla gerginliği: Jandarma girişe izin vermedi

Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı 60 haneli, 350 nüfuslu Karabulak ve Abbasgöl köyleri ortasında uzun yıllar devam eden Hırtik Yaylası toprağına yönelik tartışma 3 yıl evvel yargıya taşındı. Mahkeme, geçen yıl aralık ayında 5 bin dekarlık yaylanın, Karabulak köyüne ilişkin olduğuna karar verdi.

YAYLAYA GİTMEK İSTEDİLER, JANDARMA DURDURDU

Karabulak köylüleri, yaylaya gitmek üzere bu sabah yola çıktı. Fakat jandarma takımları, gidiş güzergahında bulunan Abbasgöl köyü girişinde, yaylaya çıkanları durdurdu.

İçerisinde birçok bayan ve çocuğun bulunduğu araçlar uzun bir kuyruk oluşturdu. Jandarma, Karabulak ve Abbasgöl halkı ortasında rastgele bir gerginlik yaşanmaması için yaylaya çıkışa müsaade vermedi.

“BİSMİL” ENDİŞESİ

Devletten yardım beklediklerini söyleyen Karabulak köyünün Muhtarı Süleyman Atar, geçen hafta Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşanan ve 9 kişinin ömrünü yitirdiği “arazi” katliamının bir benzerinin yaşanmasından kaygı ettiklerini söyledi.

Besicilik yaptıkları için yaylaya gitmek zorunda olduklarını lisana getiren Atar, “Köydeki 4 bin koyunu araçlarımıza yükleyip konvoy halinde yaylamıza gitmek için yola çıktık. Lakin jandarma yayla yolunun geçtiği, Abbasgöl köyü girişinde bizi durdurdu. Perişan olduk.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir