İddia: İmralı’da görüşme 28 Mart’ta yapıldı

İktidarın İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’la görüşülmesi için heyet gönderdiği tezleriyle ilgili gazeteci Murat Ağırel tarafından yeni bir argüman ortaya atıldı.

Halk TV’de Haber Masası programına katılan Ağırel, üst seviye bürokratlarla Öcalan ortasındaki görüşmenin 28 Mart’ta gerçekleştiğini öne sürdü.

Ağırel, “Bu görüşmeyi soracağınız kaynaklar kısıtlı. İçeriği hakkında bir şey söylemek istemiyorlar. Daha evvel erzak göndermişler. İçeride ne konuştular bilmiyoruz. Basına yansıyan basında lisana getirilen bahis birtakım tekliflerin yapıldığı, bu tekliflerin kabul görmediği istikametinde. Bunu sorduğumda bu minvalde görüşme dediler” tabirlerini kullandı.

DEMİRTAŞ ‘KAYNAKLARIM DOĞRULADI’ DEMİŞTİ

İmralı’ya heyet gönderildiği argümanı birinci olarak gazeteci Amed Dicle tarafından gündeme getirilmişti. Dicle, 13 Nisan’da Yeni Hayat Gazetesi’ne verdiği röportajda, “AKP bu 2023 seçimlerinde bile Kürtlerin, HDP’li seçmenlerin takviyesini almak için Sayın Abdullah Öcalan’a çeşitli heyetler gönderdi. Sayın Abdullah Öcalan ile görüşme oldu ve kendi istedikleri yanıtı alamayınca tecrit ağırlaştırıldı, disiplin cezası verildi. Dolaylı olarak Kandil’le de temaslar denendi” demişti. Dicle, Abdullah Öcalan’ın bu görüşmelerde “Dışarıda bir hareket, bir parti var. Onlarla görüşün, onlar kendi kararlarını verirler” dediğini ileri sürmüştü.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da bu haberi alıntılayarak, “Erdoğan, İmralı’ya heyet gönderip ne istemiş olabilir sizce? İstediğini alamayınca yeniden hepimizi ‘terörle’ iş birliği yapmakla suçlamaya başladı anlaşılan. Bu ikiyüzlülüğün takdirini size bırakıyorum” demiş, akabinde Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada, “Aynı bilgi, benim kaynaklarım tarafından da doğrulandı” sözünü kullanmıştı.

Demirtaş, bugün Cumhuriyet’e verdiği demeçte, “Öcalan, ailesi ve avukatlarıyla iki yıldan uzun müddettir görüştürülmüyor. Demek ki Erdoğan, Öcalan’dan istediği şeyi alamadı ve bu nedenle onun dış dünyayla temasını engelliyor. Bu iddiayı lisana getiren gazeteci Amed Dicle, emin olmasaydı söylemezdi. Birebir bilgi, benim kaynaklarım tarafından da doğrulandı. İmralı’da sonuç alamayınca alanda Kürtlere baskıyı artırıp HÜDA PAR’ı yedeklemeyi tercih ettiler.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir