Demirtaş: Tek adam rejimi tel tel dökülüyor, 14 Mayıs’ta büyük kaybedecek

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 14 Mayıs seçimlerine yönelik açıklamalarda bulundu. “Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor” diyen Demirtaş, Cumhur İttifakı’nda demokrasiyi savunan bir adayın olmadığını belirterek “Taliban İttifakı” benzetmesi yaptı.

Yeni Hayat’tan Hüseyin Kalkan’ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, seçimi muhalefetin kazanması durumunda demokratikleşme tartışmaları sürat kazanacağını ve Kürt probleminin tahlilinin de gündeme gireceğini söyledi.

Demirtaş’ın röportajından bir kısım şöyle:

‘TÜRKİYE 2015’TEN BU YANA DİKTATÖRLÜKLE YÖNETİLİYOR’

Seçimler yaklaşırken nasıl bir ülke görünümü görüyorsunuz?

Türkiye 2015’ten bu yana, bir çeşit diktatörlükle yönetiliyor. O günden bugüne yapılan referandum ve seçimlerin tamamı adaletsiz bir biçimde, baskı ve zulüm ortamında oldu. Bu seçimlere de birebir ortamda gidiyoruz lakin sonuç evvelkiler üzere olmayacak. Zira birinci kez muhalefet üstünlüğü ele geçirmiş ve toplumdaki değişim rüzgârını ardına almış durumda. Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor ve 14 Mayıs’ta büyük kaybedecek.

Bu seçimleri kritik kılan faktörler nedir?

Her şeyden önce bir parti devletinin, kurumsal bir diktatörlüğe geçip geçmeyeceği belirlenecek bu seçimlerde. Şayet muhalefet kazanır ve Yeşil Sol Parti de Meclis’te güçlü bir formda yerini alırsa demokratikleşme tartışmaları sürat kazanacak ve birçok sorun üzere Kürt sorunu da tahlil perspektifleriyle birlikte gündeme girecektir. Bu seçimler, Cumhuriyet’in 100. yılında, demokratik cumhuriyete gidişin önünü açabilecek nitelikte. Bu açıdan tarihi değere sahip.

‘TALİBAN İTTİFAKI’

AKP’nin seçim ittifakını ve müttefiklerini Kürt sorunu tahlili ve bayan hareketine yaklaşımı bakımından nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKP hem kendisi hem de kurduğu ittifaklarla yalnızca Kürt sorunu yahut bayan uğraşı açısından değil her açıdan tam bir gerici, faşist zihniyeti temsil ediyor. Ortalarında demokrasinin kırıntısını savunan tek bir parti, tek bir aday dahi yok. Bu tarafıyla Taliban İttifakı tarifi, bu ittifak için en uygun tarif bence.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt meselesinin Meclis’te çözüleceğini söylüyor. Kürt probleminin Meclis’te çözülmesi için ne üzere adımlar atılmalı?

Elbette geçmişte birçok tecrübe yaşandı, bunlardan yola çıkarak en uygun formülün bulunabileceğini düşünüyorum. Yapılması gereken çok iş, atılması gereken birçok adım var. Öncelikli adım, Meclis’te bir kurul kurulması olabilir. Herkes yol, sistem dahil tüm tekliflerini bu komiteye sunar, buradan çıkacak yol haritası doğrultusunda ilerleme sağlanır. Kâfi ki siyasi irade, tahlil konusunda bir kararlılık ortaya koyabilsin. Gerisi demokratik ve özgür tartışma ortamında şekillenir ve akılcı olanda kesinlikle uzlaşı sağlanır.

‘HEDEF YÜZ VEKİL’

Yeşil Sol Parti ile Emek ve Özgürlük İttifakı’nın alacağa sonuç, önümüzdeki süreci nasıl etkiler?

Yeşil Sol Parti ve ittifak bileşenleri, yeni parlamentonun ana muhalefet misyonunu üstlenecektir. İktidarda kim olursa olsun tesirli bir kontrol ve parlamentonun tahlil gücü haline gelmesi bahislerinde hayati bir role sahip olacaklar. Muhtemelen yasa ve anayasa üretimi mevzularında da anahtar güç Emek ve Özgürlük İttifakı’nda olacaktır. Bu nedenle tek bir milletvekilliği bile tarihi değere sahiptir. Bizim de maksadımız, ulaşabileceğimiz azamî milletvekilliği sayısına ulaşmak olmalıdır. Amaç yüz vekil, Meclis’te güçlü temsil.

‘HERKES SEÇİM ÇALIŞMALARINA KATILMALI’

Türkiye ve Kürdistan halklarına seçimle ilgili davetiniz nedir?

Bu seçim dünyanın sonu değil lakin barış ve demokrasi için, yoksulluğun, işsizliğin son bulması için tarihi fırsatlar yaratabilir. Herkes tam bir sorumluluk şuuruyla seçim çalışmalarına katılmalı ve oy vermekle yetinilmeyeceğini bilerek hareket etmelidir. Biz, halkımızın yeni bir tarihi zafere imza atacağına inanıyoruz. Bu vesileyle herkese muvaffakiyet dileklerimizle birlikte sıcak, içten selam, sevgilerimizi gönderiyoruz.

KAYNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir