Bursa’da besiciye destek

BURSA (İGFA) – Bursa’da fide-fidan temininden kaliteli üretimin sağlanmasına, ekipman takviyesinden eserlerin satış ve pazarlamasına kadar birçok hususta çiftçiye dayanak veren Büyükşehir Belediyesi, tarımda kaliteli üretimin artması hedefiyle takviyelerini tüm süratiyle sürdürüyor. Keles ilçesinde 192 üreticinin talebiyle Toprak Mahsulleri Ofisi’nden tahsil edilen 567 ton arpa, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Bursa İli Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) ve Tarım Peyzaj AŞ işbirliğinde yürütülen sürecin sonunda Bursa’daki sürece fabrikasına getirildi. Fabrikada arpanın temizlenmesi, elenmesi, yem hâline getirilmesi, çuvallanması ve üreticiye nakledilmesi için oluşan bedel, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenildi. Keles ilçesine getirilen yemler, düzenlenen merasimle üreticilere teslim edildi.

Merasimde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, birlik ve beraberlik içerisinde 17 ilçeye ve 1060 mahalleye hizmet ettiklerini söyledi. Tarım özelinde Keles’e birçok takviyeler verdiklerini, yeni periyotta de arttırarak sürdüreceklerini belirten Lider Aktaş, “Tarım AŞ üzere elimizde güçlü bir kalemimiz var. Öteki partinin adayı Tarım AŞ’yi pek beğenmemiş. ‘Kapatacağım, asli işlevine döndüreceğim’ diyormuş. Vazifeye geldiğimde 97 çalışanı ve 17 milyon cirosu olan Tarım AŞ, geçen sene 2 milyara yakın ciro yaptı ve 1500’ye yakın çalışanı var. Burada içme suyu sınırları, göletler yaptık. Eksikleri tamamlayacağız. Bizler kırsal üreticileri önemsiyoruz. Bursa tıpkı vakitte tarım kentidir. Yeni devirde çok daha büyük dayanaklarımız olacak. Kelesli çiftçilerimize çilek, ahududu, asma, badem, ceviz, kiraz ve yaban mersini başta olmak üzere toplamda yaklaşık 900 bin adet fide ve fidan desteklemesi yaptık. Ayrıyeten fiğ, kara buğday ve siyez buğdayı takviyesi olarak toplamda 9 ton tohum dağıttık. Yetiştiricilerimize küçükbaş hayvan dayanağı de yaptık. Arı kovanından salça makinasına, distilasyon ünitesinde malç materyaline kadar çiftçilerimizin teknolojik altyapısını güçlendirdik. Coğrafik işaret çalışmaları kapsamında çörekotu yağı, Keles kirazı ve sorgun peyniri için coğrafik işaret dokümanı aldık” dedi.


Besaş marifetiyle süt alımlarının devam ettiğini lisana getiren Lider Aktaş, küçükbaş hayvan üreticilerine de yem dayanağı verdiklerini anlattı. Bursa’nın 400 bin damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliğiyle Türkiye’de değerli üretim merkezleri ortasında yer aldığını belirten Lider Aktaş, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak ziraî faaliyetlerde de girdi maliyetlerini en aza indirmek, üreticilerimizi teşvik etmek, gerçek tarım, inançlı besin ve sürdürülebilir üretim için çiftçimizin her vakit yanındayız. Bu doğrultuda 192 üreticinin talebi doğrultusunda birlik üyelerine verilmek üzere 567 ton arpa, TMO’dan tahsil edildi. Arpanın, Bandırma Taşıyıcılar Kooperatifi tırlarıyla Bandırma’dan Mudanya Orhaniye’deki sürece fabrikasına getirilerek birtakım süreçlerden geçirilmesi gerekiyordu. Biz de bu noktada devreye girerek sürecin maliyetini üstlendik ve üreticilerimizin üzerindeki maddi yükü hafifletmiş olduk. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Hagel ve Tarım Peyzaj AŞ işbirliğiyle Bursa’daki sürece fabrikasına getirilen arpanın temizlenmesi, elenmesi, yem hâline getirilmesi, çuvallanması ve üreticiye nakledilmesi için oluşan bedeli üstlendik. Ton başına 1.100 TL dayanak sağladık. Yani 192 üreticimize toplamda 700 bin TL civarında katkımız oldu. Dayanaklarımızın iyi ve bereketli olmasını diliyorum” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Osman Mesten, Bütünşehir Yasası’nın akabinde Büyükşehir Belediyesi’nin tüm kırsala birçok takviye ve yatırımda bulunduğunu söyleyerek, takviye ve katkılarından ötürü Lider Aktaş ve Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti.
Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, ilçeye getirilen yemlerin üreticilere bereketli olmasını dileyerek katkılarından ötürü Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.
Konuşmaların akabinde Lider Alinur Aktaş ve protokol üyeleri tarafından üreticilere yem çuvalları teslim edildi. Lider Aktaş daha sonra Keles pazarını gezerek esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir