Bakan Kacır: Yatırımcılar bölgesel üretim üssü olarak konumlandırsınlar

İSTANBUL (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Memleketler arası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) 43. Olağan Genel Şura Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye imalat endüstrini daha rekabetçi ve yenilikçi yapıya kavuşturacaklarını vurguladı.

Makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sıhhat ve kimya ile dijital dönüşüm alanlarında desteklediğimiz, orta yüksek ve yüksek teknoloji odaklı 103 milyar Türk lirası yatırım fiyatında 182 proje ile cari açığın kapanmasına yılda 7 milyar ABD doları katkı sunacağını belirten Bakan Fatih Kacır, Türkiye’de bulunan yahut yeni yatırım yapmayı planlayan yatırımcılardan en temel beklentilerinin de “Yatırım kararlarını alırken ülkemizi global ve bölgesel üretim üssü olarak konumlandırmaları, yatırımlarını tamamlayacak güçlü bir Ar-Ge altyapısını inşa etmeleri” halinde açıkladı.

YASED’in Türkiye’yi nitelikli milletlerarası yatırımlarla buluşturmada etkin rol üstlendiğini söyleyen Bakan Kacır, Türkiye için stratejik değere sahip kesimlerde ve ikiz dönüşüm kapsamında gereksinim duyulan alanlarda sanayi-eğitim iş birliğini artırarak nitelikli insan kaynağının güçlendirileceğini vurguladı.

Bakan Kacır, “Hedef odaklı ve seçici yatırım finansmanı sağlanması, girişimcilik ekosisteminin desteklenmesi, 5G ve fiber irtibat altyapısının yaygınlaştırılması, lojistik kontakların genişletilmesi, emisyon ticaret sistemi ve karbon düzenlemesi başlıklarında atacağımız adımlarla ülkemizi dünyanın sayılı tedarik ve inovasyon merkezlerinden biri haline getireceğiz” diye konuştu.

YASED Başkanı Engin Aksoy ise, Türkiye’deki memleketler arası direkt yatırımların yüzde 85’ini temsil eden YASED üyelerinin global seviyedeki tüm bilgi ve uzmanlıklarını tedarik zincirindeki şirketlere aktardıklarını, dünya standartlarında üretim yapmalarını sağlarken, birçoklarının birinci ihracatına ön ayak olduğunu ve global tedarik zincirlerinde her geçen gün daha yüksek kıymete sahip rolleri üstlenmelerini sağladıklarını vurguladı.

Engin Aksoy, “Ülkemizin bölgesel bir üretim ve hizmet merkezi olması amacı çerçevesinde, üyelerimizin üçte biri etraf ülkelere Türkiye’den hizmet veriyor, her geçen gün daha fazla üyemiz de Türkiye’nin ‘üs olma’ işlevini güçlendirecek hizmetleri gündemlerine almayı planlıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir