Atilla Dorsay’ın 12 yıl önce yayımlanan “Hepsi enin için” adlı hikâye kitabı yeniden raflarda

Türkiye medyası ve sinemasının en kıdemli yazarlarından Atilla Dorsay‘ın 12 yıl evvel yayımlanan “Hepsi senin için” adlı hikâye kitabı Puslu Yayınları tarafından yine basılarak raflardaki yerini aldı.

Tanıtımdan:

Sinemalardaki sık müsabakalarımızda beğendiği sinemaları yürekten savunması, yaptığı müzik programları, kelamını sakınmaması üzere özellikleri –onun niyetlerine katılmadığım durumlar olsa bile– yıllanmış dostluğumuzu kanımca hiç zedelemedi. Sonra Dünyanın Hikayesi mecmuasının birinci sayısı geldi ve orada “Müze Memuru Mithat’la Şişman Ayten” çıktı karşıma: Yazan, Atilla Dorsay. İlgiyle okudum o kahramanları; İstanbul’un, güzelim Samatya’nın kokusunu soluyarak, gülümseyerek kendini bana çabucak sevdiren Ayten’le Mithat’la tanışmış oldum. Bu binlerce yıllık kentin kalabalıklarında, dikkat etme uğraşı bile göstermediğimiz o kavgasız, sıcacık aşk hikayesini bize yaklaştıran muharririni da yanımda duyumsayarak.

Füruzan

Atilla Dorsay’ın hikayelerini başarılı kılan temel niteliğin samimiyet olduğuna inanıyorum. İnandığı hikayeleri anlatıyor bizlere, üstelik yalın bir lisanla. Adeta konuşur üzere… Tahminen sinemacılıktan gelen bir yetenektir, karakterlerini son derece gerçekçi bir formda sunuyor. Onlara inanıyorsunuz. Zira benzerleri etrafımızda yaşıyor. Ve aslında hepsi yalnız, bağlarda bile… Herkes aşkı kendine nazaran yaşıyor… Aslında hikayelerin birçok rahatlıkla birer roman konusu olabilir. O denli derinlikli, o denli katmanlı…

Ahmet Ümit


 

 

 

Eser İsmi: Hepsi Senin İçin
Tuhaf Aşk Öyküleri
Yazar adı : Atilla Dorsay
Yayınevi : Puslu Yayınları
Türü : Öykü
Katkıda Bulunanlar:;
Kapak Çizim : Ahmet Uzun
Basım Tarihi: Kasım 202
Basım Bilgisi: 2. Basım
Sayfa Sayısı: 151
Çıkış tarihi: Aralık 2022

 

Atilla Dorsay kimdir?

Atilla Dorsay 1939 İzmir, Karşıyaka’da doğdu. Çocukluğu sıkıntı savaş yıllarında geçti. O yıllardan her şeyin karneyle alındığını, radyolardan yayılan savaş haberlerini ve birinci sinema tecrübelerini oluşturan savaş üzerine sinemaları hatırlıyor.

On yaşındayken ailesi sadece onu Galatasaray Lisesinde okutabilmek için İstanbul’la göç etti. Böylelikle Fransız kültürüyle yetişti.

Güzel Sanatlar Akademisi’nde (şimdiki Mimar Sinan Üniversitesi) mimarlık okudu. Hayatta her şartta koruduğu estetik bakışını bu temele borçlu olduğunu söyler.

Rehberlik, gazetecilik ve eleştirmenlik yaptı.

1966 yılında başladığı Cumhuriyet gazetesindeki yazılarını 27 yıl boyunca sürdürdü.

Bu aralıkta Leman Dorsay’la evlendi. İki çocuk ve üç torunu oldu.

Sonraki yıllarda Cumhuriyet’ten kendi isteğiyle ayrıldı. Kısa bir mühlet için Milliyet’te devam eden ve hâlâ süren mecmua müellifliği yaptı.

Yeni Yüzyıl’da orijinal bir gazeteyi yaratmanın keyfini yaşadı. Daha sonra Sabah gazetesinde devam etti. Buradan kendi tabiriyle “ilkesel bir tavırla” ayrıldı: Bir yazısında (Emek Yoksa Ben De Yokum) okuruna Emek sineması üzerine verdiği bir kelamı tutmak için.

Atilla Dorsay, 2013 yılından beri “Özgür, hür, hiçbir husus, yer ve vakit kısıtlamasına tabi olmadan… Fakat artık maaşsız!.. Ve çok yakında tam on yılını dolduracak olan…” kelamlarıyla işaret ettiği T24’te yazıyor.

Atilla Dorsay’ın kültür-sanata dair birçok alanda eforları oldu. İKSV’de çalışıp yıllar uzunluğu İstanbul Sinema Şenliği’nin takımında yer aldı. Dünya çapında sayısız ünlüyü basın toplantılarında sundu, söyleşiler yaptı, fotoğraflarını çekti.

TRT’de hem haftalık müzik programları yaptı, hem de sinemalar sundu. Bilhassa sinemanın 100. yılının kutlandığı 1995 yılı ve sonrasında sayısız klasiği Murat Özer, Alin Taşçıyan, Müjde Işıl üzere genç meslektaşlarıyla birlikte tanıttı.

Sinema Müellifleri Derneği’ni (SİYAD) kurdu ve uzun yıllar başkanlığını yürüttü. Ödül gecelerini ihtimamla seçilmiş sunucular ve müzisyenlerle sundu. Yeniden kendi kelamlarıyla; “zamanı geldiğinde tüm bu misyonları genç arkadaşlarına bırakmayı da ihmal etmedi”.

Dorsay’ın en büyük üretimleri kitapları. 1970’lerden itibaren eleştirisini yazdığı tüm sinemaları Türk ve yabancı sinema olarak tasnif ederek pek çok kitapta topladı. Bu kitaplar son 50 yılın bir dökümü niteliği taşıyor.

Aynı vakitte İstanbul, Beyoğlu, şehircilik; biyografiler (özellikle Türkan Şoray ve Yılmaz Güney), söyleşiler, seyahat notları, öykü, hatta şiirler de yazdı.

Müzik merakını görkemli bir arşivle birlikte sunduğu bir eser yayımladı. Ne Şurup Şeker Müziklerdi Onlar adıyla yayımlanan bu kitap, 20. yüzyıl pop-müzik tarihini anlattıyor.

Kitaplarının sayısı şimdilerde 60’ı aştı, lakin daha sayısız projesi var. Son olarak Tartışmalar, Polemikler, Kavgalar adı kitabı Eylül 2022’de okurla buluştu. Akabinde daha birçoğu da gelecek. Kendisinin dediği üzere “Allah kısmet ederse!”…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir